Św. Hubert - patron szkołysw. HubertŚw. Hubert patron myśliwych, leśników, rzeźników i kuśnierzy. Legenda głosi, że żył w VII wieku i był misjonarzem oraz biskupem. Co ciekawe droga jego wiary nie była prosta. Znamienny jest sposób w jaki się nawrócił. Według opowieści ujrzał w trakcie polowania świetlisty krzyż pomiędzy rogami jelenia. Św. Hubertowi przypisywano, że chroni przed szaleństwem, pogryzieniem przez psy.

Kult wobec tej postaci był pielęgnowany głównie przez rycerzy i środowisko dworskie, ponieważ to grono to zajmowało się najczęściej myślistwem. Wiązało się to z odprawianiem mszy św., w trakcie których święcono broń i sprzęt służący myśliwym. Ludzie zwykli wtedy mawiać w myśl przysłowia:, "Kiedy swego czasu goły los nastaje, święty Hubert z lasu cały obiad daje".

W XV wieku w diecezji chełmińskiej powołano bractwa pod wezwaniem św. Huberta. W Polsce jest kilka kościołów pod wezwaniem tego świętego w miejscowościach: Miłocin, Zalesie Górne, Czerwony Dwór , Warcino, Okoniny, Boleszyn, Starościn, Stary Raduszec . Na obrazach i ikonach św. Hubert ukazywany jest bardzo często jako biskup w średnim wieku, z pastorałem i księgą w dłoni. Inne ujęcie pokazuj go jako młodego mężczyznę w stroju myśliwskim, w kapeluszu, z oszczepem i zawieszonym u boku rogiem myśliwskim. Atrybutem, który często towarzyszy tej postaci jest jeleń z krucyfiksem w porożu.

Koło fotograficzne Chór szkolny Sekcja taneczna Sekcja karate
Aparat
Więcej...
Chór szkolny
Więcej...
Taniec
Więcej...
karate
Więcej...
Kapitał ludzki ŚBRR Europejski fundusz społeczny
Witryna współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego